App Plaka Nasıl Montaj Yapılır?


Satın aldığınız app plakaları nasıl montaj yapacaksınız? Plaka takma işlemi nasıl olmalıdır? Plaka nasıl takılır? App Plaka Montajı.

App Plakalar farklı yöntemler ile montaj edilebilir. Öncelikle Montaj şekillerini sıralayalım;

1-Plakalık
2- Çift Taraflı Bant
3-Vida
4-Silikon

Yukarda belirttiğimiz yöntemlerin açıklamasını aşağıda yapacağız.

PLAKALIK

App Plakaları takma yöntemlerinin içinde en basit olanıdır. Oto Aksesuarcılardan alabileceğiniz herhangi bir plakalık ile bu işlemi yapabilirsiniz. Plakalıklar çeşitlidir. Standart plakalık, Nikelaj Plakalık, Cam Plakalık, Pleksi Plakalık, Jdm Plakalık, Aem Plakalık, Led Plakalık, Taraftar plakalık.

Plakalıkların içinde en basit ulaşabileceğiniz araç servislerinin reklamlarını içeren plakalıklardır.Bu plakalıklar servisler tarafından ücretsi olarak verilir.App plaka kullananların çoğu bu plakalığı kullanmaz.

Aksesuarcılarda satılan plakalıkların çoğunun modası geçmiştir. Tabiki JDM- AEM vs. gibi topluluk plakalıkları hariç. Modası geçen plakalıklar nikelaj ve cam plakalıktır. Genelde Orta ve üstü yaş grubuna hitap eden plakalıklardır. Led plakalık ve taraftar plakalıklarını ise özel üretim dışında temin etmeniz biraz zordur. Amerikan 3M firmasına ait ledli plakalığı ebay gibi yurtdışı sitelerinden temin edebilirsiniz.

Plakalık olarak şuanda en çok tutulan plakalık modeli Pleksi plakalıktır.Mat Pleksi, Parlak Pleksi, Piano Black vs. gibi çeşitleri vardır. Aracınızın markasını, İsminizi veya Aracın serisini plakalığın alt kısmına gerek lazer ile gerekse stıcker şeklinde yazdırabilirsiniz. Bu işlemi istanbul dışında yapan pek yok gibi. İstanbul dışından bu ürüne ulaşmak isterseniz E ticaret sitelerini biraz dolaşmanız gerekebilir.Bu plakalıklara örnek olarak; BMW Markası için M Plakalık, Mercedes İçin AMG Plakalık, Audi İçin S-Line Plakalık, Wolkswagen için GTI Plakalık, Scirocco Plakalık, Honda için Mugen Plakalık lar gösterilebilir. Detaylı bilgi için google'a Pleksi plakalık şeklinde arama yapabilirsiniz. Pleksi plakalıkların montajı için plaka çerçevesi kesilmesi gerekir. 

Pleksi Plakalıkda Plaka boyu ufaltılarak işlem yapılır.Plaka kenarları kesilir.Pakalık araca vida veya silikon ile montaj edilir. daha sonra içine boyu ufaltılan plaka çift taraflı bant ve silikon ile montaj edilir.

ÇİFT TARAFLI BANT

Plaka yapıştırmak için kullanın çift taraflı bantlar çeşitlidir.Sadece çift taraflı bant ile montaj yapmayı düşüyorsanız kaliteli bir markanın ürününü kullanmalısınız. Örneğin; 3M, Henkel Vs. Bu ürünleri yapı marketlerin ( Tekzen, Praktiker, Koçtaş Vs.) Bant reyonlarında bulabilirsiniz. Bazı hırdavatçılarda silikon çift taraflı bant diye geçebilir. Genelde Boyları 1,5 mt Civarındadır.Fiyatları ortalama 8-10 TL arasında değişmektedir. Tek başına plakayı yapıştırmada yeterlidir. Plakanın etrafına 1 tur uygulamanız yeterlidir.Sıcak Soğuk vs. gibi etkenler herhangi bir olumsuz durum oluşturmaz.

Plakanızı çift taraflı bant ile yapıştırırken dikkat etmeniz gerekenler arasında aracın plaka kısmının mutlaka tozdan ve nemden arındırılması gerekir.Uygulamayı kuru bir alanda yapmanız montajın sağlığı açısından iyi olacaktır. Çift taraflı bantı seçerken sünger çift taraflı bantlardan tercih etmemelisiniz.Bu ürünler tahtakale, 1 milyoncu gibi yerlerde satılmaktadır.Bu gibi yerlerde satılan ürünler plaka montajı için uygun değildir. Sünger çift taraflı bant diye geçen ürünler çok uzun soluklu bir yapıştırma sağlamaz.


VİDA

Plakanızı vidalar ilede montaj yapabilirsiniz. Bu yöntem plaka montajında sağlamlığa önem verenlerin tercihidir. Görsel olarak çok iyi durduğu söylenemez.Tabiki istisnalar hariç.Dekoratif vidaları bulmak biraz zordur.BMW Yetkili servislerinde almanya'dan özel ithal olarak getirilen vida takımı kullanılmaktadır. Bu vida takımı siyah vida ve özel renkli vida kapaklarından oluşur. Plaka delme işleminden sonra siyah vidalar ile montaj yapılır. Son olarak da vida kapakları renklerine göre vidaların üzerine takılır. Mavi TR'nin üzerine mavi kapak Beyaz folyo kısmına beyaz, Plakanın harf veya rakam kısmına gelen vidanın üzerine siyah kapak takılır.

Plakayı vida ile montaj yapmak için diğer bir alternatif ise mobilyacılarda bulunan nikelaj kapaklı vidalardır.Bunları mobilya yedek parçaları satan mağazalardan, yapı marketlerin mobilya bölümünden temin edebilirsiniz. Plakanızı vida ile montaj yaptıktan sonra nikelaj kapakları üzerine takarak dekoratif bir görüntü sağlayabilirsiniz.
Eklenme Tarihi: 20.09.2012